VAHTI-ohje 2006/9 Käyttövaltuushallinnon periaatteet ja hyvät käytännöt

Tämän ohjeen tarkoituksena on luoda perusta hyvän käyttövaltuushallinnon toteutukselle. Siinä kuvataan ne periaatteet ja käytännöt, joita tarvitaan käyttövaltuushallinnon menettelyjä suunniteltaessa ja käyttöön otettaessa.

Ohje on tarkoitettu organisaatioiden johdolle, henkilöstö- ja tietohallinnosta vastaaville sekä tietojärjestelmien omistajille ja niiden toiminnasta vastaaville.

Tässä ohjeessa keskitytään käyttövaltuushallinnon periaatteisiin erityisesti isoja tietojärjestelmiä käyttävien organisaatioiden kannalta. Ohjeessa käsitellään organisaation sisäisen käyttäjätiedon hallintaa. Organisaatiorajat ylittävään käyttäjätietojen hallintaan on olemassa vaihtoehtoisia tapoja, mutta ne ovat vielä kehitysvaiheessa ja osin vakiintumattomia. Erilaisia toteutustapoja ei ole kuvattu tässä ohjeessa, mutta liitteessä 1 on kuvattu yksi tapa toteuttaa organisaatiorajat ylittäviä käyttövaltuuksia. (07.09.2011)

데이터와 리소스

추가 정보

필드
저자 Karoliina Ratia
관리자 Karoliina Ratia
최종 업데이트 1월 4, 2019, 18:04 (CET)
생성됨 1월 4, 2019, 18:04 (CET)